Home Ciekawostki Różnice w mózgu między kobietami a mężczyznami!

Różnice w mózgu między kobietami a mężczyznami!

Różnice w mózgu między kobietami a mężczyznami!
0
0

Wiele słyszymy, że istnieją różnice w mózgu między mężczyznami i kobietami. Mężczyźni są lepsi z matematyki. Kobiety są bardziej emocjonalne. Dziewczęta dojrzewają szybciej niż chłopcy. Takie pomysły są tak mocno zakorzenione w naszym społeczeństwie, że możesz nawet nie pamiętać, kiedy usłyszałeś stereotyp po raz pierwszy.

różnice w mózgu

Ale czy te przekonania są rzeczywiście prawdziwe? Ostatnie badania jakie są różnice w mózgu między kobietami i mężczyznami dają wgląd w to pytanie.

Różnice w mózgu mężczyzn i kobiet

różnice w mózgu

Badanie z 2015 r. Przeprowadzone przez naukowców z Newcastle University zbadało skany mózgu 121 uczestników w wieku od 4 do 40 lat. Wykorzystali obrazowanie tensora dyfuzji, nieinwazyjną technikę neuroobrazowania opartą na MRI. 

Badanie wykazało, że w miarę dojrzewania mózg traci połączenia. Wynika to z faktu, że usprawnia sposób komunikowania się przez swoje sieci. Zdjęcia pokazują, że kobiety szybciej tracą te połączenia. Jeden badacz określił to jako pozytywne. Sol Kim, jeden z liderów badania, powiedział: „ Utrata łączności podczas rozwoju mózgu może faktycznie pomóc poprawić funkcjonowanie mózgu poprzez bardziej efektywną reorganizację sieci. 

W innym badaniu, prowadzonym przez Stuarta Ritchie z University of Edinburgh, wykorzystano skany mózgu na większą skalę niż do tej pory. Naukowcy przyjrzeli się skanom mózgu 2750 kobiet i 2466 mężczyzn w wieku od 44 do 70 lat. Skoncentrowali się na objętości 68 podregionów mózgu. Przyjrzeli się także grubości kory mózgowej. 

Kora mózgowa, zewnętrzna warstwa mózgu, odgrywa ważną rolę w pamięci, świadomości i języku. Badacze stwierdzili, że kobiety mają znacznie grubsze korowe mózgi niż mężczyźni. W poprzednich badaniach grubsze korki korelowały z wyższymi wynikami w ogólnej inteligencji i testach poznawczych.

Z drugiej strony badanie wykazało, że mężczyźni mają większą objętość mózgu w następujących regionach:

  • hipokamp związany z pamięcią i świadomością przestrzenną
  • ciało migdałowate związane z pamięcią, emocjami i podejmowaniem decyzji 
  • prążkowie, związane z uczeniem się i hamowaniem
  • wzgórze, związane z przetwarzaniem informacji sensorycznej i przekazywaniem jej innym częściom mózgu

Naukowcy dostosowali także pomiary objętości proporcjonalne do ogólnego rozmiaru mózgu. Okazało się, że było 14 regionów, w których mężczyźni mieli większą objętość mózgu i 10, w których kobiety. 

Ponadto wyniki wykazały znacznie większą zmienność grubości kory mózgowej i objętości obszarów mózgu u mężczyzn niż u kobiet. Jest to zgodne z wcześniejszymi badaniami dotyczącymi seksu i ilorazu inteligencji, w których stwierdzono, że nie było przeciętnej różnicy inteligencji między kobietami i mężczyznami. Ale mężczyźni mieli znacznie większą zmienność IQ niż kobiety. (4)

Nie tak inaczej

Pomimo tych ogólnych różnic stwierdzonych w badaniu, naukowcy stwierdzili, że dla mężczyzn i kobiet stwierdzili, że objętość mózgu i grubość kory mózgowej nakładają się na siebie. Jeśli wybierzesz przypadkowo skan mózgu z badania, nie będziesz w stanie stwierdzić, czy pochodzi on od mężczyzny czy kobiety. 

Ostatecznie nie można stwierdzić, czy mózg jest „męski” czy „żeński”. Ludzki mózg ma tendencję do posiadania zarówno cech wspólnych dla mężczyzn, jak i cech wspólnych dla kobiet. 

Oprócz różnic biologicznych czynniki społeczne mogą pomóc nam zrozumieć ogólne różnice między zachowaniami mężczyzn i kobiet. Dr Christia Spears Brown jest autorem Parenting Beyond Pink and Blue: Jak wychowywać dzieci wolne od stereotypów związanych z płcią. Uważa, że ​​różnice między mężczyznami i kobietami można przypisać czynnikom kulturowym. Na przykład idea, że ​​kobiety są bardziej emocjonalne, może nie wynikać z różnic biologicznych, ale z tego, że dziewczęta przygotowują się do pracy emocjonalnej, a chłopcom nakazuje się nie płakać.

Jak mówi Brown, „żadna osoba nie pasuje idealnie do stereotypu męskiego lub żeńskiego”. Nasze mózgi są niezwykle skomplikowane i różnorodne, nie można ich podzielić na proste deskryptory, takie jak „mężczyzna” lub „kobieta”. Badanie na Uniwersytecie w Newcastle wydaje się najlepiej podsumować: „Ogólnie rzecz biorąc, dla każdego regionu mózgu, który wykazywał nawet duże różnice płci, zawsze zachodziły na siebie kobiety i mężczyźni, potwierdzając, że ludzki mózg nie może – przynajmniej dla środków zaobserwowano tutaj – można je opisać jako „seksualnie dimorficzne”. ”

Please follow and like us: