Home Ludzie Epidemia HIV w Pakistanie. Wszystko winą lekarza!

Epidemia HIV w Pakistanie. Wszystko winą lekarza!

Epidemia HIV w Pakistanie. Wszystko winą lekarza!
0
0

Wiosna 2019 zapisze się w książkach historycznych Ratodero, biednej dzielnicy miasta Larkana w południowym Pakistanie, jako jednej z najbardziej tragicznych i niszczycielskich w historii. Wybuchła epidemia HIV, która rozprzestrzenia się w tym obszarze, dotykając głównie dzieci, niektóre nawet w wieku dwóch miesięcy. Jak donoszą media, prawie 900 dzieci jest nosicielemi wirusa HIV, a wszystko to winą lekarza pediatry, dr. Ghanghro, który podczas zabiegów lekarskich nie nie wymieniał strzykawek.

epidemia hiv

Epidemia zakażona wirusem HIV

Jak informują media,na 20 maja 2019 r. ponad 10 000 osób zostało poddanych kontroli przesiewowej w ramach rządowych wysiłków mających na celu odizolowanie i powstrzymanie problemu. W tym czasie 607 było nosicielami wirusa HIV: 113 osób dorosłych i 494 dzieci. 

Dodatkowo jak ustaliła policja, jedną z osób odpowiedzialnych za rozprzestrzenianie się wirusa jest pediatra dr. Muzaffar Ghanghro. To jeden z najtańszych lekarzy w pakistańskim miasteczku. Oskarżony pediatra zaprzecza stawianym mu zarzutom i nadal przyjmuje pacjentów w szpitalu niedaleko Ratodero.

epidemia hiv

Problemy na wszystkich frontach

Szacuje się, że 200 000 osób praktykuje medycynę w prowincji Sindh bez licencji, zgodnie z Pakistańską Radą Medyczną i Stomatologiczną. Ponadto stwierdzono, że lekarze zasadniczo „pożyczają” swoje uprawnienia personelowi w swoich klinikach. Personel nielicencjonowany płaci lekarzowi opłatę za wykorzystanie jego wiedzy medycznej i sprzętu. Dodatkowo przez cały ten czas, lekarz nie przebywa nawet w pomieszczeniach przez większość czasu. Setki klinik zostały zamknięte, a setki otrzymały ostrzeżenia o niebezpiecznych praktykach. 

Potrzebny nowy system

Chociaż dr. Ghanghro jest prawdopodobnie odpowiedzialny za infekcje wielu, wielu dzieci, nie można powiedzieć, że jest przyczyną całej epidemii. Jak można sobie wyobrazić, ma ludzi w całym regionie na krawędzi, nawet wpływając na nawyki społeczne niektórych osób. Edukacja jest konieczna, nie tylko w środowisku medycznym, ale w całej populacji. Ludzie muszą wiedzieć, jak się chronić, potrzebują wzmocnienia. Mamy nadzieję, że wkrótce wybuch ten zostanie opanowany, a infrastruktura zapewni bezpieczne praktyki w całym medycznym łańcuchu dostaw i wszędzie tam, gdzie istnieje możliwość zakażenia.

Please follow and like us: