Home Ciekawostki Co siwe włosy mogą mówić o twoim zdrowiu?

Co siwe włosy mogą mówić o twoim zdrowiu?

Co siwe włosy mogą mówić o twoim zdrowiu?
0
0

Te pierwsze siwe włosy na twojej głowie często nie są mile widzianym widokiem. Są znakiem, że się starzejemy, bez względu na to, czy przybywają przedwcześnie, czy oszczędzają nas, aż do późnych lat 30. Ale w niektórych przypadkach siwe włosy mogą wskazywać na więcej niż nasz wiek biologiczny. Może to być znak jakichś problemów zdrowotnych.

1. Mężczyźni mogą mieć zwiększone ryzyko chorób serca

siwe włosy

Według badań opublikowanych przez Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne, siwe włosy są związane ze zwiększonym ryzykiem chorób serca u mężczyzn.

W badaniu 545 dorosłych mężczyzn podzielono na grupy w zależności od tego, czy mieli chorobę wieńcową, i ile mieli siwych lub białych włosów. Ilość siwych włosów na głowie każdego mężczyzny oceniono w skali od 1 do 5, przy czym 1 oznacza prawie brak, a 5 czystą biel. Naukowcy zgromadzili również dane na temat mężczyzn dotyczące nadciśnienia, cukrzycy, nawyków palenia i wywiadu rodzinnego.

Naukowcy odkryli, że wynik włosów wynoszący 3 lub więcej „był związany ze zwiększonym ryzykiem choroby wieńcowej niezależnie od wieku chronologicznego i ustalił czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego”, zgodnie z komunikatem prasowym. Uczestnicy, którzy mieli już chorobę wieńcową, mieli „statystycznie istotnie wyższy wynik wybielania włosów i wyższe zwapnienie tętnicy wieńcowej” niż osoby bez tej choroby.

2. Możesz mieć niedobór witamin

Zanim przejdziemy do tego, cofnijmy się. Każdy mieszek włosowy zawiera pigment (zwany melaniną – to samo, co zabarwia naszą skórę), który nadaje włosom jej kolor. Z wiekiem produkujemy mniej pigmentu, co powoduje siwe włosy. Dermatolodzy zwykle stosują zasadę „50–50–50”, która mówi, że w wieku 50 lat 50% populacji ma co najmniej 50% siwych włosów.

Jednak niektórzy ludzie siwieją wcześnie. Co jest wczesne Jak podają badania: „Zazwyczaj biali zaczynają szarzeć w połowie lat 30., Azjaci w późnych latach 30. i Afroamerykanie w połowie lat 40.” Tak wcześnie jest przed tymi punktami odniesienia i jego wczesnymi szarymi pasmami, które mogą wskazywać na nierównowagę odżywczą.

„Niski poziom witaminy B12 jest znany z powodowania utraty pigmentu włosów”, mówi dr Karthik Krishnamurthy, dyrektor Kliniki Kosmetycznej Centrum Dermatologii w Montefiore Medical Center w Bronx w Nowym Jorku, mówi Good Housekeeping. A badanie opublikowane w International Journal of Trichology wykazało niski poziom witaminy D3, wapnia w surowicy i ferrytyny w surowicy u osób, które przedwcześnie zbladły.

Według WebMD wczesne siwe włosy mogą być również oznaką problemu z przysadką mózgową lub tarczycą.

siwe włosy

3. Stres może odgrywać rolę

Naukowcy odkryli, że stres aktywuje nerwy, które są częścią reakcji walki lub ucieczki. Działanie to może spowodować trwałe uszkodzenie komórek macierzystych regenerujących pigment w mieszkach włosowych.

W ramach badań opublikowanych w czasopiśmie Nature badacze eksperymentowali na myszach, narażając je na stres fizyczny.

„Kiedy zaczęliśmy to badać, spodziewałem się, że stres jest szkodliwy dla organizmu – ale szkodliwy wpływ odkrytego stresu wykracza poza to, co sobie wyobrażałem”, starszy autor Ya-Chieh Hsu, profesor komórki macierzystej i biologii regeneracyjnej, powiedział w oświadczeniu . „Już po kilku dniach wszystkie komórki macierzyste regenerujące pigment zostały utracone. Po ich zniknięciu nie można już regenerować pigmentów. Uszkodzenie jest trwałe. ”

4. Twój układ odpornościowy może powodować nagłe siwienie

Twoje włosy rozwijają kolor z komórek macierzystych melanocytów, które żyją w mieszkach włosowych. Kiedy twoje stare włosy wypadną, komórki macierzyste dodają melanocyty do nowych mieszków włosowych – nadając włosom ich kolor. Kiedy komórki przestają działać, pęcherzyki nie rozwijają już pigmentu.

„Wahamy się, aby wyciągać zbyt wiele wniosków z ludzi bez dalszych eksperymentów” – powiedziała Reuterowi główna autorka Melissa L. Harris . „Chcielibyśmy jednak sprawdzić, czy mechanizm tego badania może wyjaśnić te anegdotyczne historie, w których ludzie doświadczają przedwczesnych siwych włosów . Czy połączenie genetycznych predyspozycji i codziennej infekcji wirusowej może wystarczyć, aby negatywnie wpłynąć na melanocyty i komórki macierzyste melanocytów u ludzi i spowodować wczesne siwienie włosów? ””

6. Siwy kolor masz w genach

Wiemy to: jeśli twoi rodzice lub dziadkowie zrobili się szarzy i zrobili to tak wcześnie, to szanse, że ty też. Ale w stosunkowo nowym wydaniu to badanie wykazało dokładny gen odpowiedzialny za siwe włosy . W badaniu przyjrzano się genomom ponad 6000 osób z Ameryki Łacińskiej. Zidentyfikowano tam 18 genów, które wpływają na cechy włosów, w tym IRF4, który wcześniej był znany z wytwarzania jasnych włosów u ludzi europejskiego pochodzenia, ale teraz jest związany z siwe włosy.

„Po raz pierwszy zidentyfikowano gen powodujący siwienie u ludzi”, powiedział główny autor dr Kaustubh Adhikari, badacz z University College London, w komunikacie prasowym . „Podczas szarości włosów dzieje się coś, co powoduje, że ten gen wytwarza jeszcze niższy poziom melaniny. Teraz możemy zadawać bardziej szczegółowe pytania funkcjonalne ”, powiedział Adhikari w Newsweeku .

7. Jesteś (lub byłeś) palaczem

Badania wykazują, że palacze są dwa i pół razy bardziej podatni na przedwczesne siwe włosy niż ludzie, którzy nie palą. Według New York Times niektóre chemikalia w dymie rozkładają się w komórkach włosów. Może to niestety prowadzić do łysienia.

Please follow and like us: