Home Zdrowie Węgiel aktywny – właściwości, zastosowania, korzyści!

Węgiel aktywny – właściwości, zastosowania, korzyści!

Węgiel aktywny – właściwości, zastosowania, korzyści!
0
0

Węgiel aktywny jest naturalnym związkiem, który jest znany ze swoich potężnych zdolności absorpcyjnych. Jest to silny detoksykator, a nawet lekarze pogotowia regularnie go stosują w leczeniu przedawkowania narkotyków. Jego historia jako naturalnego lekarstwa jest mniej widoczna niż w przypadku olejków eterycznych, ale coraz bardziej przyciąga uwagę entuzjastów zdrowia. W ostatnich latach węgiel aktywowany pojawił się w kremach do twarzy, pastach do zębów i produktach do pielęgnacji włosów. Tutaj przyjrzymy się faktom związanym z aktywowanym węglem drzewnym.

węgiel aktywny

Czym jest węgiel aktywowany?

Węgiel aktywowany to czarny proszek wytwarzany przez mielenie różnych składników. Wytwarza się go z pestek oliwy, trocin, łupin orzecha kokosowego, zwęglacza kości i torfu. Węgiel aktywowany różni się od brykietów węglowych używanych do grillowania ze względu na proces produkcji.

Ten proces pomaga zwiększyć powierzchnię węgla drzewnego. Rezultatem jest proszek węglowy, który jest bardziej porowaty niż zwykłe opcje węgla drzewnego. Porowata powierzchnia, która odróżnia węgiel aktywny od tradycyjnego węgla drzewnego. Jest również wolny od niepożądanych substancji, które mogą być toksyczne dla ludzi.

Jak działa węgiel aktywowany?

Węgiel aktywowany uważany jest za naturalny lek zdrowotny ze względu na jego porowaty charakter. Węgiel aktywowany ma ujemny ładunek elektryczny, który przyciąga atomy ładunkami dodatnimi. Niektóre przykłady atomów z ładunkami dodatnimi obejmują toksyny i gazy.

Gdy węgiel aktywowany wiąże te atomy dodatnie, zatrzymuje je na porowatej powierzchni i zapobiega ich wchłanianiu. Aktywowany węgiel drzewny nie jest łatwo wchłaniany przez ludzkie ciało, więc czarny proszek i wszelkie toksyny są po prostu eliminowane przez wątrobę bez szkodliwych skutków ubocznych.

węgiel aktywny

Zastosowania węgla aktywowanego

1. Wybiela zęby

Mycie zębów czarnym proszkiem może wydawać się zastraszające, ale w rzeczywistości może być środkiem wybielającym zęby. Węgla używa się od wielu lat jako domowe lekarstwo na nieświeży oddech i zażółcenie zębów.

 Naukowcy odkryli, że węgiel aktywowany jest szeroko stosowany jako wybielacz i środek czyszczący do zębów. Naukowcy odkryli, że węgiel aktywowany był skutecznie stosowany w leczeniu bólu zęba, ale może powodować, że szkliwo zębów będzie bardziej szorstkie.

Badania pokazują, że węgiel aktywowany może wchłaniać płytkę nazębną, aby zapobiec nieświeżemu oddechowi i zaburzeniom zębów. Ta siła absorpcji może również pomóc w wybieleniu zębów poprzez usunięcie plam. Jednak istniejące badania koncentrowały się na małych badaniach i potrzeba więcej pracy, aby ustalić efekt wybielający węgla aktywowanego.

2. Pomaga leczyć zatrucie

Węgiel aktywowany został po raz pierwszy zastosowany jako leczenie zatruć na początku 1800 roku. Jest powszechnie stosowany w izbach przyjęć i przez pracowników służby zdrowia w leczeniu różnych zatruć. Obecnie węgiel aktywowany stosuje się w leczeniu przedawkowania leków na receptę i leków dostępnych bez recepty, w tym środków uspokajających i przeciwbólowych.

Udowodniono, że dawka od 50 do 100 miligramów węgla aktywowanego może zmniejszyć wchłanianie leku o 74 procent przy przyjęciu w ciągu pięciu minut od przyjęcia leku. Węgiel aktywowany może nadal zmniejszać wchłanianie o 50 procent po przyjęciu 30 minut po spożyciu io 20 procent po przyjęciu trzy godziny po spożyciu.

Węgiel aktywowany jest skuteczny tylko w niektórych rodzajach trucizn i stosują go ratownicy medyczni w indywidualnych przypadkach. Zazwyczaj podaje się go jako lek w pojedynczej dawce, ale w rzadkich sytuacjach można go podawać w dwóch do sześciu dawek. Ostatnie badania pokazują, że jest on ogólnie nieskuteczny w przypadku zatruć spowodowanych alkoholami, mocnymi kwasami, metalami ciężkimi, litem i żelazem. Eksperci zalecają natychmiastowy kontakt z centrum kontroli zatruć, jeśli podejrzewasz zatrucie.

3. Może poprawić poziom cholesterolu

Wiążące właściwości węgla aktywowanego mogą pomóc obniżyć poziom cholesterolu i poprawić ogólny stan zdrowia serca. Węgiel aktywowany działa poprzez usuwanie soli żółciowych z jelit, pomagając w ten sposób obniżyć poziom lipidów w surowicy i całkowitego cholesterolu. Może także pomóc w zapobieganiu gazowi jelitowemu poprzez eliminację szkodliwych bakterii.

W jednym małym badaniu, zbadano wpływ węgla aktywowanego na siedmiu pacjentów z wysokim poziomem cholesterolu. Badacze podawali pacjentom osiem gramów węgla aktywowanego trzy razy dziennie przez cztery tygodnie. Wyniki wykazały, że całkowity cholesterol spadł o 25 procent, podczas gdy cholesterol LDL lub zły cholesterol spadł o 41 procent.

Ważne jest, aby pamiętać, że podczas gdy inne badania wykazały podobne wyniki, były one zwykle małe i przeprowadzono je na przełomie lat 80. i 90. Potrzebne są dalsze badania, aby wykazać pełny wpływ węgla aktywowanego na cholesterol.

4. Filtracja wody

Naukowcy odkryli, że węgiel aktywowany może usuwać metale ciężkie z wody pitnej, co czyni go naturalnym filtrem wody. W rezultacie węgiel się w systemach filtracji wody. 

Węgiel aktywowany również skutecznie usuwa fluor z wody pitnej. Nadmierne spożycie fluoru wiąże się z uszkodzeniem szkliwa zębów, chorobami kości i problemami z tarczycą. Te skutki zdrowotne są szczególnie wyraźne u dzieci, które mogą również doświadczać efektów neurologicznych.

5. Poprawia czynność nerek

Nerki są głównym sposobem eliminacji toksyn i substancji toksycznych, które mogą szkodzić zdrowiu. Zasadniczo nerki są niesamowitymi środkami odtruwającymi i mają niewielkie trudności z usuwaniem szkodliwych substancji. Jednak u niektórych osób z zaburzeniami lub uszkodzeniem nerek węgiel aktywny może pomóc w promowaniu zdrowej czynności nerek.

Please follow and like us: