Home Ciekawostki Spanie na dziko w lesie? Już teraz to możliwe!

Spanie na dziko w lesie? Już teraz to możliwe!

Spanie na dziko w lesie? Już teraz to możliwe!
0
0

Lasy Państwowe wprowadziły program, który umożliwia spanie na dziko w lasach. Program nazywa się „Zanocuj w lesie”. 

spanie

Rok temu Lasy Państwowe wprowadziły program pilotażowy, aby sprawdzić czy jest zapotrzebowanie na tego typu program. Jak widać wyszedł on dobrze skoro teraz spanie na dziko w lesie jest możliwe. Jednak trzeba zapoznać się z regulaminem Zanocuj w lesie, ponieważ są pewne obostrzenia. 

Można spać jedynie w wyznaczonych do tego przez Lasy Państwowe miejscach. Wynika to z bardzo prostego powodu. Część terenów to między innymi tereny lęgowe bądź ostoje zwierząt. Lasy Państwowe stworzyły całą mapę z miejscami, w których można przenocować. Na mapie są też zawarte wszystkie elementy infrastruktury takie jak ścieżki dydaktyczne i parkingi leśne. Ma to na celu ułatwienie planowania chociażby dojazdu na miejsce docelowe spania. 

Ogniska i kuchenki

Co więcej na mapie zamieszczone zostały również informacje o miejscach, w których można korzystać z kuchenek gazowych oraz rozpalić ogniska. To bardzo istotne, aby rozpalać ogniska tylko w miejscach do tego wyznaczonych przez nadleśnictwo. Jeżeli gdzieś jest zakaz rozpalania ogniska to również jest zakaz używania kuchenek gazowych! 

Korzystanie z kuchenek gazowych, jednak też jest obetnie ścisłymi restrykcjami. Przed użyciem kuchenki należy sprawdzić zagrożenie pożarowe, czasem dwukrotnie. Może zdarzyć się tak, ze zagrożenie pożarowe będzie wysokie i nie będziemy mogli skorzystać z kuchenki. Ponadto kuchenki nie można zostawiać bez nadzoru. 

Powierzchnia dostępnych terenów

W całej Polsce tereny, na których spanie na dziko jest możliwe, wynoszą niewiele ponad 623 000 hektary. Jednak wielkość konkretnych obszarów wahają się między 5 800 hektarami, a 23 hektarami.

Duże regulacje dotyczą też zgłaszania liczebności osób. Jeżeli zostajemy spać na dłużej niż dwie noce bądź w grupie liczebniejszej niż 9 osób, to musimy zgłaszać swój pobyt. Na stronie nadleśnictwa znajdziemy formularz, który należy przesłać, aby poinformować o spaniu na dziko.

W czym spać?

Kolejną istotną informacją przed spaniem na dziko, jest fakt, że najlepiej spać w hamaku. Dzięki temu w minimalnym stopniu naruszamy teren, na którym nocujemy. Oczywiście namiot również jest akceptowalny, jednak preferowaną formą noclegu przez Lasy Państwowe jest hamak.

Please follow and like us: