Home Zdrowie Kardamon – jak stosować w kuchni i nie tylko

Kardamon – jak stosować w kuchni i nie tylko

Kardamon – jak stosować w kuchni i nie tylko
0
0

Jesienią warto zadbać o swoje zdrowie i odporność. Łatwo to zrobić między innymi dzięki przyprawom takim jak cynamon, imbir czy też kardamon. Oto pigułka wiedzy na temat kardamonu.

kardamon

Kardamon wywodzi się z południa Indii, podobnie jak imbir. Obie rośliny należą do tej samej rodziny, czyli rodziny imbirowatych. Jednak dzisiaj możemy go znaleźć w innych regionach Azji takich jak Sri Lanka, Chiny, ale również w Ameryce Środkowej. Ta przyprawa potrzebuje wysokich temperatur oraz obfitych opadów.

Dobroczynne właściwości tej przyprawy ludzie znali już w starożytności. W Starożytnym Egipcie był on stosowany do poprawy jakości oddechu oraz od perfum. Natomiast w Chinach jako środek na problemy z układem pokarmowym – bóle brzucha, zaparcia, biegunki. Medycyna indyjska – ajurweda również korzystała z dobrodziejstwa kardamonu. Jednak w Europie kardamon pojawił się dopiero w około XVII wieku i jego rola ograniczała się raczej do kuchni.

Na przeziębienie

Podobnie jak imbir, kardamon przejawia właściwości rozgrzewające. Dodatkowo ma działanie przeciwbakteryjne oraz przeciwwirusowe. Ponadto, może pomóc przy chorobach dróg oddechowych, łagodzi kaszel oraz udrażnia zatkany nos. Możemy również nabyć olejek eteryczny z kardamonu, który może nam pomóc przykładowo podczas inhalacji.

Na problemy trawienne

Inspirując się Chińczykami i ich tradycjami, po kardamon można również sięgać podczas problemów z układem pokarmowym. Pomoże przy wzdęciach, zgadze, ale również podczas biegunki czy zaparcia. Przy problemach żołądkowych możemy podobnie jak przy przeziębieniu sięgnąć po olejek eteryczny bądź po zmielony kardamon i dodać go do naparu.

Kto NIE powinien sięgać po kardamon?

  • Osoby ze zdiagnozowaną alergią na przyprawy z korzenne
  • Kobiety w ciąży oraz karmiące piersią
  • Osoby z zapaleniem błony śluzowej żołądka
Please follow and like us: