
Zapalenie zatok może być bakteryjne, wirusowe i rzadziej grzybicze oraz ostre lub przewlekłe. Problemy z zatokami najczęściej występują jesienią i zimą z powodu zimnego i suchego powietrza w otwartych obszarach. Błona śluzowa staje się wtedy sucha i podatna na stany zapalne.
Objawy zapalenia zatok

- Silny ból głowy i ucisk w okolicy zatok, szczególnie rano, gdy wstajemy z łóżka lub gdy się pochylamy
- Wydzielina z nosa – ropna wydzielina z nosa wskazuje na bakteryjne zapalenie zatok
- Zatkany nos
- Kaszel
- Gorączka
Co zrobić jeśli mamy chore zatoki?
Przede wszystkim należy rozróżnić, czy jest to tylko obrzęk błony śluzowej nosa (objawy są podobne do zapalenia zatok). Obrzęk błony śluzowej nosa nie jest leczony antybiotykami, ale regularnym czyszczeniem i inhalacją.
Jeśli otolaryngolog stwierdzi, że jest to zapalenie zatok, przepisuje antybiotyki (ale nie zawsze, tylko w przypadku poważniejszych stanów zapalnych). Leczenie zapalenia zatok ma na celu utrzymanie higieny nosa i regularne wdychanie, a jeśli wystąpi alergia, lekarz przepisze leki przeciwhistaminowe. Jeśli zapalenie zatok nie ustąpi w ciągu miesiąca, może być wymagana drobna operacja.
Jak wyleczyć zatoki – domowy przepis!
Wymagane składniki:
– 1/2 szklanki czystej wody pitnej
– 1/4 szklanki octu jabłkowego
– 2 łyżki surowego miodu
– 1 łyżka pieprzu
– wyciśnięta cytryna
Przygotowanie:
Zagotuj wodę, a następnie wlej do filiżanki. Dodaj ocet jabłkowy do kubka i zamieszaj, a następnie ochłodź do temperatury pokojowej. Po schłodzeniu dodaj miód i pieprz i ponownie zamieszaj. Na koniec dodaj sok z cytryny i dobrze wymieszaj.
Aby uzyskać najlepsze wyniki, wypij tę mieszaninę na czczo przed śniadaniem i późno w nocy przed snem.