Home Ciekawostki ROBISZ SOBIE SELFIE? UWAŻAJ, TO NIEBEZPIECZNE!

ROBISZ SOBIE SELFIE? UWAŻAJ, TO NIEBEZPIECZNE!

ROBISZ SOBIE SELFIE? UWAŻAJ, TO NIEBEZPIECZNE!
0
0

Nie ma wątpliwości, że robienie selfie jest jednym z najciekawszych zjawisk w zachowaniu ludzi w ostatnim dziesięcioleciu. Istnieją jednak oznaki, że nadmierne robienie selfie wiąże się z pewnymi problemami zdrowia psychicznego. Dr. David Veal, renomowany psychiatra, mówi, że 75% pacjentów cierpiących na zaburzenie dysmorficzne ciała ma zwyczaj robienia kilku selfie dziennie i publikowania ich w sieciach społecznościowych.

selfie

Aby zatrzymać tę obsesję, pacjenci otrzymują terapię poznawczo-behawioralną. W ten sposób mogą być świadkami swojego kompulsywnego zachowania i zacząć zachowywać się odpowiednio.

Jednak wiele osób zadaje sobie pytanie, czy robienie selfie jest jedną z przyczyn uzależnienia, choroby psychicznej, narcyzmu, depresji, a nawet samobójstwa. Dlatego wiele psychologów radzi rodzicom, aby monitorowali zachowanie swoich dzieci w sieci, aby zapobiec takim przypadkom.

selfie

Nastolatek uzależniony od selfie!

Danny Bowman, 19-letni Brytyjczyk, próbował odebrać sobie życie, ponieważ jego selfie nie powiodło się. Danny skupił się na zrobieniu idealnego selfie. Z tego powodu spędzał 10 godzin dziennie przez kilka tygodni z rzędu, robiąc ponad 200 zdjęć dziennie, aby to osiągnąć. Wyniki były przerażające – stracił około 30 kilogramów wagi, opuścił zajęcia i pozostał w domu przez miesiące. Robił sobie zdjęcia przez cały dzień, od momentu wstania z łóżka, aż do zaśnięcia. Ponieważ nie był w stanie uzyskać pożądanego selfie, ostatecznie przedawkował się, ale jego matka go uratowała.

Danny w wywiadzie powiedział, że dążenie do uzyskania idealnego selfie sprawiło, że był tak zdesperowany, że nie chciał już żyć. Dzięki obsesji stracił wykształcenie, przyjaciół, zdrowie, ale na szczęście jego życie uratowała jego mama.

Danny Bowman jest pierwszym zarejestrowanym uzależnionym od selfie, który miał terapię skoncentrowaną na rozwiązaniu tego problemu wraz z zaburzeniami dysmorficznymi ciała i zaburzeniami obsesyjno-kompulsyjnymi. Leczenie odbyło się w szpitalu Maudsley w Londynie, gdzie nauczył się, jak żyć bez telefonu komórkowego. Najpierw zabrano mu iPhone’a na 10 minut, a ten czas stopniowo zwiększano do jednej godziny.

Bowman mówi, że naprawdę trudno mu było przestać używać iPhone’a, ale jego wola życia sprawiła, że ​​postanowił podjąć pewne działania.

Ile jest osób uzależnionych od selfie i mediów?

Według urzędników pracujących w sektorze zdrowia publicznego w Wielkiej Brytanii liczba osób uzależnionych od sieci społecznościowych, takich jak Twitter i Facebook, stale rośnie, a w ubiegłym roku około 100 pacjentów cierpiało na tę formę uzależnienia.

Według badaczki Pameli Rutledge selfie problemem, który polega na staraniach ludzi o zwrócenie uwagi ich bliskich i opinii publicznej. Ta obsesja często wiąże się z niską samooceną i narcyzmem.

Jednym z największych zagrożeń związanych z rozwojem cyfrowego narcyzmu jest presja jaką wywiera. Ludzie chcą stać się czymś, czym nie mogą być. Zawsze dobrze jest mieć wzór do naśladowania, nawet jeśli mówimy o celebrytach. Ważne jest jednak aby zrozumieć, że nie musisz wyglądać dokładnie tak samo jak ci ludzie. Selfie powodują pewne problemy, które mogą naturalnie istnieć głęboko w każdej osobie, więc jeśli masz obsesję na punkcie zdjęć, dobrym pomysłem jest dokonanie samooceny i przerwanie codziennych sesji zdjęciowych, aby uniknąć narcystycznych złudzeń i innych negatywnych problemy psychiczne.

Please follow and like us: