Home Ciekawostki 5 ciekawostek o zwierzętach, o których nie uczą nas w szkole

5 ciekawostek o zwierzętach, o których nie uczą nas w szkole

5 ciekawostek o zwierzętach, o których nie uczą nas w szkole
0
0

Pomimo odkrywania świata nadal dowiadujemy się wiele o zwierzętach. Przez setki lat natura wypracowała bezbłędne systemy, które pomagają im przetrwać. Oto kilka ciekawostek prosto ze świata zwierząt.

O zwierzętach z futerkiem, czyli ćmach

zwierzętach

Futerko zapewnia im nic innego jak kamuflaż. Jednak nie taki typowy, bo akustyczny. Wynika to z tego, że głównym wrogiem tych zwierząt są nietoperze. Te latające ssaki korzystają z echolokacji również do polowania. Dzięki swojemu akustycznemu kamuflażowi do nietoperza nie dociera poprawny obraz otoczenia i nie jest w stanie zapolować na ćmę.

Flamingi nie są z natury różowe

Flamingi są z natury białe. Jednak przez pokarm ich ubarwienie zmienia się na różowe. Jego specyficzne upierzenie bierze się głównie z tego, iż spożywa dużo pożywienia bogatego w czerwony barwnik – astaksatynę.

Dziobaki pocą się mlekiem

O tych intrygujących zwierzętach już wiadomo coraz więcej, jednak jak widać nadal potrafią zaskoczyć. Nie posiadają one gruczołów potowych. W związku z czym tak samo jak ich pokarm, ich pot spływa po ich ciele. Ponad to mleko dziobaków ma właściwości antybakteryjne, co powoduje, że są jeszcze bardziej wyjątkowe niż naukowcy pierwotnie myśleli. Nadmienię, że dziobaki są ssakami, a znoszą jaja i mają dziób, co również u ssaków nie jest spotykane.

Krowy potrafią wejść po schodach, lecz nie potrafią z nich zejść

Krowy to również ciekawe zwierzęta, jednak w Polsce mocno zrzucone na drugi plan ze względu na ich gospodarcze zastosowanie. Mimo to potrafią one wejść po schodach, jednak nie umieją z nich zejść. Wszystko kwestia tego, że ich kolana wyginają się do tyłu, a nie do przodu.

Wombaty robią sześcienną kupę

Jest to bardzo niespotykane, ponieważ przeważnie odchody ssaków mają owalny kształt. Kwestią jest, że wombaty komunikują się częściowo poprzez odchody. Zostawiają pozostałym drogowskazy, dzięki czemu łatwiej im się znaleźć. Co więcej z odchodów mogą również wyczytać czy dany osobnik ma aktualnie okres godowy. Pomaga to bardzo podczas okresu rozrodczego tych zwierząt.

Please follow and like us: