Home Polityka Wybory 2020 – wielkie zmiany podczas głosowania?

Wybory 2020 – wielkie zmiany podczas głosowania?

Wybory 2020 – wielkie zmiany podczas głosowania?
0
0

Wybory prezydenckie w 2020 roku należały chyba do najdziwniejszych w III Rzeczypospolitej. Pandemia koronawirusa skutecznie zaburzyła pierwotny termin wyborów, przez co najpierw miały się one odbyć w trybie korespondencyjnym. Jednak ostatecznie przesunięto je na 28 czerwca i odbyły się w normalnym trybie. Jak informują media, podczas II tury zostaną wprowadzone pewne zmiany dla niektórych.

wybory 2020

Wybory prezydenckie w 2020 roku przez długi czas budziły ogromne emocje i kontrowersje wśród wszystkich Polaków. Na szczęście ostateczniem I tura wyborów przebiegła bez większych zmian i niespodzianek. Teraz jednak medie informują, że rząd postanowił wprowadzić jedną malutką zmianę podczas II tury wyborów. Niektóre osoby, będą mogły zagłosować omijając kolejkę w lokalu wyborczym.

Jak donoszą media, rząd ma zamiar uprzywilejować pewne grupy podczas II tury wyborów. Minister zdrowia, Łukasz Szumowski zapowiedział, że rząd chce aby osoby powyżej 60 roku życia, kobiety w ciąży oraz osoby niepełnosprawne miały pierwszeństwo w głosowaniu. Oznacza to, że powyższe grupy będą mogły zagłosować nie stojąc w kolejce do lokali wyborczych.

– Wiemy, że jest temperatura wysoka, często jest duszno, wilgotno, są burze, są deszcze. Chcemy, żeby osoby starsze, osoby po 60. roku życia, kobiety w ciąży czy osoby z małymi dziećmi do lat trzech, a także osoby niepełnosprawne miały prawo wejść poza kolejnością, żeby nie musiały stać, narażać się na różne warunki atmosferyczne – powiedział w TVP Info Łukasz Szumowski. 

Szumowski argumentował powyższą decyzję wysoką temperaturą podczas lipcowych wyborów. Oczywiste jest, że często stanie w kolejce do głosowania może trwać nawet kilka godzin dlatego ta decyzja jest całkowicie zrozumiała. Pytanie jednak brzmi dlaczego ta zmiana została wprowadzona dopiero przed II turą wyborów a nie pierwszą.

Please follow and like us: