Home Ciekawostki Palisz e-papierosy? Naukowcy są zgodni, że vaping może…

Palisz e-papierosy? Naukowcy są zgodni, że vaping może…

Palisz e-papierosy? Naukowcy są zgodni, że vaping może…
0
0

Vaping jest coraz bardziej powszechnym i popularnym nawykiem. Prawdopodobnie masz przyjaciół, członków rodziny lub znajomych, lubią palić e-papierosy. Być może sam bierzesz wapujesz lub zastanawiasz się czy nie zacząć. Choć może to wydawać się nieszkodliwe i modne, zachęcamy do ponownego przemyślenia kwestii waporyzacji. W rzeczywistości jest bardzo szkodliwa dla twojego zdrowia.

medyczna marihuana

Co to jest Vaping?

Vaping został wprowadzony na rynek masowy w 2007 roku i od tego czasu zyskuje coraz większą popularność. Vaping odnosi się do wdychania i wydychania aerozolu, zwanego potocznie parą, który jest produktem e-papierosów i innych podobnych urządzeń. Podczas gdy papierosy wytwarzają dym tytoniowy, e-papierosy tego nie robią. Zamiast tego wytwarzają aerozol, który składa się z drobnych cząstek. Aerozol jest często mylony z parą wodną, ​​stąd powszechnie znany termin „vaping” używany jest do „palenia” e-papierosów. Urządzenia do wapowania obejmują ustnik i chrząstkę z e-płynem, a także element grzewczy zasilany z akumulatora. Akumulator nagrzewa ten element grzewczy, umożliwiając e-cieczy wytwarzanie aerozolu, który może być wdychany i wydychany podczas parowania.

Podczas gdy vaping jest modnym i coraz powszechniejszym nawykiem, możesz zastanawiać się, czy jest zdrowy.

medyczna marihuana

W rzeczywistości tak nie jest. Cząstki tworzące aerozol zawierają toksyczne chemikalia, które zostały powiązane z różnymi chorobami, w tym rakiem, chorobami układu oddechowego i chorobami serca. Lepiej być wykształconym i wzmocnionym przed rozpoczęciem lub kontynuowaniem tego niezdrowego nawyku.

Vaping jest mniej szkodliwy niż tradycyjne palenie

E-papierosy działają w ten sposób, że ogrzewają nikotynę wydobytą z tytoniu aromatami i innymi chemikaliami. Podczas wapowania wdychasz parę wodną powstałą w wyniku tego procesu podgrzewania. Zwykły papieros tytoniowy zawiera 7 000 toksycznych substancji chemicznych. Podczas gdy vape zawierają mniej substancji chemicznych niż papierosy, tak naprawdę nie wiemy, ile onezawierają i ile z nich jest toksycznych.

Vaping jest szkodliwy dla zdrowia

Vaping może być mniej szkodliwy niż palenie papierosów, ale nadal jest szkodliwy dla zdrowia. Podobnie jak papierosy, e-papierosy nadal zawierają toksyczne chemikalia. Są również uzależniające , co prowadzi do głodu i wycofania. Mogą prowadzić do wysokiego ciśnienia krwi, zwiększenia częstości akcji serca i skoków adrenaliny i mogą zwiększać ryzyko zawałów serca. Badania wykazały również, że może zaszkodzić metabolizmowi, zwiększyć ryzyko raka i powodować problemy z oddychaniem. Może również  prowadzić do astmy . 

Nie są uznawane za bezpieczne

E-papierosy nie zostały poddane przeglądowi przez Food and Drug Administration (FDA), a recenzje są faktycznie opóźnione do 2022 r. Raport US Surgeon General z 2016 r. Stwierdził, że nikotyna nie jest bezpieczna w żadnej formie, w tym e-papierosów vaping. Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy i uważa, że ​​jest to bezpieczny wybór. 

Vaping jest bardzo uzależniający

Podobnie jak papierosy, e-papierosy zawierają nikotynę, która jest bardzo uzależniająca, w rzeczywistości może być tak samo uzależniająca jak kokaina i heroina. Może cię to zszokować, ale e-papierosy mają więcej nikotyny niż wyrobów tytoniowych, a można nawet kupić e-papierosy o podwyższonej wytrzymałości i większym stężeniu, aby uzyskać większy hit. 

Vaping nie pomaga rzucić palenia

Mimo że vaping jest sprzedawany jako sposób na rzucenie palenia, nie został zatwierdzony przez FDA jako skuteczne narzędzie do rzucania palenia. Według badania z 2017 r. Vaping nie pomaga ludziom rzucić palenia, lecz tworzy podwójnych użytkowników. Badanie z 2018 roku na 850 palaczach wykazało, że 90 procent uczestników nadal paliło po całym roku waporyzacji. Poprzednie badania doszły do ​​tego samego wniosku, że vaping nie jest dobrą strategią rzucenia palenia, ani też nie jest bezpieczniejszy niż palenie . Nadal konieczne są alternatywne terapie i strategie behawioralne, aby rzucić palenie, a w przypadku podwójnego uzależnienia lub uzależnienia od papierosów również rzucić vaping. 

Vaping uzależnia naszą młodzież od nikotyny

Około 40 lat temu  29 procent nastolatków paliło, ale do 2015 roku liczba osiągnęła rekordowo niski poziom 5,5 procent . Liczby są podobnie niskie dla gimnazjalistów. To niestety nie do końca dobra wiadomość. Możesz zobaczyć mniej nastolatków palących niż 20 lub 30 lat temu, jednak e-papierosy są coraz bardziej popularne wśród młodzieży. 

Używanie e-papierosów wzrosło o 900 procent wśród uczniów szkół średnich w samym 2015 roku. Około 40 procent studentów nigdy nie paliło papierosów ani innych form zwykłego tytoniu , ale regularnie wapuje. W 2017 r. 3,3% gimnazjalistów i 11,7 licealistów regularnie używało e-papierosów, a ponad 25% licealistów miało vaping. Młodość pociąga smaki vapes. Ponadto 60 procent studentów używało określonej marki e-papierosów (Juul), która była uważana za całkowicie wolną od nikotyny i bezpieczną.

Please follow and like us: