Home Życie Od tego dostaniesz grzybicy płuc… Strzeż się

Od tego dostaniesz grzybicy płuc… Strzeż się

Od tego dostaniesz grzybicy płuc… Strzeż się
1.20K
0

Od kilku lat na rynku wyrobów tytoniowych da się zauważyć duży wzrost popularności tzw. E-papierosów. Jest to reklamowane jako „zdrowszy” zamiennik tradycyjnych rurek z tytoniem. Szkodliwość e-papierosów jest badana naukowców.

Fakt jest taki, że epapieros pozwala nam zaoszczędzić na tym niezdrowym nałogu. Cena paczki papierosów w sklepach sięga miejscami nawet 20zł! Zakładając, że wypalasz paczkę dziennie, wydajesz 140zł tygodniowo na tradycyjne fajki. Za tą kwotę, można kupić porządny waporyzer, który podgrzewa tytoniowe liquidy. Cena takie liquidu waha się miedzy 20 a 50zł. Adekwatnie do paczki dziennie, jeden wkład starcza na około tydzień palenia. Zakup waporyzera zwraca się bardzo szybko.

Czy taka oszczędność się opłaca? Nie mówimy teraz o pieniądzach, a o naszym zdrowiu! Co prawda na rynku są dostępne liquidy, które nie zawierają tytoniu i substancji smolistych, jednak sam dym który wdychamy może być bardzo szkodliwy dla naszych płuc!

Otóż elektryczne papierosy uruchamiają destrukcyjną dla płuc reakcję układu odpornościowego. Ma to związek z uaktywnieniem neutrofili, czyli komórek zwalczających patogeny. Poza cechą kontrolną, biorą udział w rozwoju schorzeń pokrewnych zapaleniu płuc!

Przy paleniu e-papierosów wykryto również, wzrost stresu oksydacyjnego i wzrostu wydzielania śluzu w płucach, co jest typowe przy zapaleniu oskrzeli. Dodatkowo należy wspomnieć o aspekcie socjalnym. Wiele osób używających e-papierosy, korzysta z nich w miejscach publicznych tj. komunikacja miejska, kino, restauracje czy nawet uczelnie. 

Fakt, dym wypuszczany przez palaczy elektryków często przyjemnie pachnie, ale również przeszkadza. Nikt z nas nie lubi, kiedy musi oddychać w oparach chemii jaką bez wątpienia są liquidy. 

Nasza redakcja jest ambasadorem zdrowego trybu życia, więc staramy się propagować zdrowe nawyki. Palenie zarówno tradycyjnych papierosów, jak i tych elektrycznych, szkodzi a szkodliwość e-papierosów jest badana naukowców

Zastanów się zanim sięgniesz po którekolwiek z nich.

Please follow and like us: