Home Porady Samobadanie, czyli szybka profilaktyka w domu

Samobadanie, czyli szybka profilaktyka w domu

Samobadanie, czyli szybka profilaktyka w domu
0
0

Profilaktyka, jest jedynym źródłem, które na wczesnym etapie pomaga wykryć różne nieprzyjemności. Regularne badania krwi, wizyty kontrolne u stomatologa, ginekologa, urologa i wielu innych lekarzy pomagają dbać nam o swoje zdrowie i kontrolować wszelkie zmiany w naszym ciele. Jednak samobadanie nie wymaga od nas wiele, a również pomaga kontrolować zmiany w naszym organizmie. Jak zatem wykonać poprawnie samemu badanie piersi?

samobadanie

Samobadanie piersi

Badanie piersi najlepiej wykonywać na początku cyklu (między 5, a 10 dniem). Cykl mierzymy od pierwszego dnia miesiączki lub w pierwszym dniu krwawienia z odstawienia u kobiet przyjmujących antykoncepcję hormonalną.

Zaczynamy od obserwowania piersi. Ustaw się przed lustrem. Najpierw połóż ręce na biodrach i obserwuj swoje piersi. Następnie podnieś ręce do góry, nadal uważnie obserwując swój biust. Wszelkie zmiany w kolorze oraz kształcie biustu są sygnałami, których nie można ignorować. Obserwuj czy skóra się nie marszczy, czy brodawki nie są wciągnięte. Szczególnie dokładnie obserwuj fragment piersi przy dole pachowym.

Następnie przechodzimy do badania palpacyjnego. Badanie palpacyjne należy wykonywać w dwóch pozycjach, siedzącej oraz leżącej. Wynika to z tego, że kształt piersi zmienia się wraz z pozycją, więc w rezultacie niektóre zmiany będą wykrywalne przykładowo jedynie w pozycji leżącej.

Zanim zaczniesz samobadanie nałóż na biust balsam bądź oliwkę, łatwiej będzie Ci wykonać badanie. Co więcej przy nawilżonej skórze łatwiej wykryć wszelkie zmiany typu zgrubienia. Możesz również wykonać badanie będąc pod prysznicem, gdy skóra jest wilgotna.

Prawą rękę połóż z tyłu głowy, a lewą na prawej piersi. Lekko naciskając trzema środkowymi palcami, zataczaj drobne kółeczka wokół piersi. Pierś badaj wykonując ruchy okrężne w każdym kierunku. Zatocz koło wokół całej piersi. Kolejno wyznaczaj mniejsze okręgi kierując się do sutka.

Przesuwaj też palce w kierunku półkolistym i liniowym, nie pomijając żadnego obszaru na piersi, ani dołów pachowych. Badanie palpacyjne piersi wykonuj wyłącznie opuszkami trzech środkowych palców płasko ułożonej dłoni. Ułożenie takie ułatwia wyszukanie zmian.

Przejdź do drugiej piersi i analogicznie powtórzy wszystkie czynności.

Przejdźmy do badania na leżąco. Niewiele różni się od tego na siedząco, ruchy wykonujemy takie same. Połóż się na łóżku płasko, bez poduszki. Pod lewy bark wsuń zwinięty w rulon ręcznik, a lewą rękę włóż pod głowę. Powtórz badanie palpacyjne z pozycji siedzącej.

Please follow and like us: