Home Porady Najlepsze sposoby na pleśń w domu! Jak temu zapobiec?

Najlepsze sposoby na pleśń w domu! Jak temu zapobiec?

Najlepsze sposoby na pleśń w domu! Jak temu zapobiec?
0
0

Na samo słowo pleśń, większość ludzi reaguje grymasem na twarzy. Tak, pleśń może być dobra – jest niezbędna na przykład do produkcji brie i penicyliny i niezbędna do rozkładu materii organicznej w przyrodzie – ale może być również bardzo, bardzo zła, zwłaszcza gdy rośnie w domu niezauważona. Zarodniki pleśni łatwo się rozprzestrzeniają i nie można ich całkowicie wyeliminować. Problem pleśni jest nie tylko trudny i kosztowny do naprawienia, ale pleśń może również wytwarzać alergeny i czynniki drażniące (i rzadko toksyny), które mogą zagrażać zdrowiu. Zastanawiałeś się może czy są jakieś sposoby na pleśń w domu. Otóż tak! W tym artykule znajdziecie domowe sposoby dzięki którym pleśń na zawsze zniknie z Waszych domów.

pleśń sposoby

Jakie są sposoby na pleśń w domu?

1. Zidentyfikuj problematyczne obszary w domu

Nie możesz zabezpieczyć domu przed pleśnią, ale możesz uczynić go odpornym na pleśń. Czy zauważysz częstą kondensację na oknie na piętrze? Czy na suficie jest plama po trwałym wycieku? Zapobieganie rozwojowi lub rozprzestrzenianiu się pleśni może być tak proste, jak zrywanie dywanu w wilgotnej piwnicy, instalowanie produktów odpornych na pleśń lub naprawa uszkodzonych rynien. Lub może to być kwestia poważnych wykopów i hydroizolacji. Niezależnie od przypadku, rozwiąż problem teraz. Może to kosztować trochę pieniędzy z góry, ale na pewno będzie droższe, jeśli pleśń będzie nadal rosła bez kontroli.

2. Natychmiast osusz mokre obszary.

Pleśń nie może rosnąć bez wilgoci, więc od razu zajmij się wilgotnymi obszarami. Przesiąkanie do piwnicy po ulewnych opadach, nagromadzenie się z nieszczelnej rury, nawet rozlanie dywanu należy wysuszyć w ciągu 24 do 48 godzin. Jeśli wystąpiła powódź, usuń dywany, pościel i meble uszkodzone przez wodę, jeśli nie można ich całkowicie wysuszyć. Nawet codzienne zdarzenia wymagają uwagi: nie pozostawiaj mokrych przedmiotów leżących wokół domu i pamiętaj o osuszeniu podłogi i ścian po prysznicu. Nie pozostawiaj mokrych ubrań w pralce, ponieważ pleśń może szybko się rozprzestrzeniać. Zawieś je do wyschnięcia – najlepiej na zewnątrz lub w miejscach o dobrej cyrkulacji powietrza.

3. Zapobiegaj wilgoci przy odpowiedniej wentylacji.

Być może twoje rutynowe czynności domowe sprzyjają rozwojowi pleśni w twoim domu. Upewnij się, że czynność tak prosta jak gotowanie obiadu, wzięcie prysznica lub zrobienie prania nie zachęca do pleśni, zapewniając odpowiednią wentylację w łazience, kuchni, pralni i innych miejscach o wysokiej wilgotności. Odpowietrz urządzenia, które wytwarzają wilgoć – suszarki do ubrań, kuchenki – na zewnątrz (nie na strych). Używaj klimatyzatorów i osuszaczy (szczególnie w wilgotnym klimacie), ale upewnij się, że nie wytwarzają wilgoci, sprawdzając je okresowo i czyszcząc zgodnie z zaleceniami producenta. Twój energooszczędny dom może zatrzymywać wilgoć w środku, więc otwórz okno podczas gotowania lub mycia naczyń lub prysznica, lub uruchom wentylator wyciągowy.

4. Wyposaż swój dom w produkty odporne na pleśń.

Budujesz nowy dom lub odnawiasz stary? Używaj produktów odpornych na pleśń, takich jak płyt kartonowo-gipsowych odpornych na pleśń lub Sheetrock, oraz inhibitorów pleśni do farb. Tradycyjna płyta gipsowo-kartonowa składa się z gipsowego rdzenia gipsowego wciśniętego między warstwy papieru. Płyty gipsowo-kartonowe odporne na pleśń są pozbawione papieru – rdzeń gipsowy pokryty jest włóknem szklanym, dzięki czemu powierzchnia jest wysoce wodoodporna. Odporne na wilgoć płyty gipsowo-kartonowe są szczególnie cenne w obszarach narażonych na wilgoć, takich jak łazienki, pralnie, piwnice i kuchnie. Tradycyjna płyta gipsowo-kartonowa jest nie tylko bardziej podatna na pleśń niż papierowa, ale również trudno jest ją usunąć, a jej usunięcie i wymiana może być kosztowna. Dostępna jest również płyta gipsowa odporna na pleśń; rdzeń suchej zabudowy jest opracowany w taki sposób, aby zapobiec absorpcji wilgoci, a tym samym zapobiec rozwojowi pleśni.

5. Monitoruj wilgotność w pomieszczeniu.

EPA zaleca utrzymywanie wilgotności w pomieszczeniu między 30 a 60 procent. Wilgotność można mierzyć za pomocą miernika wilgotności zakupionego w lokalnym sklepie z narzędziami. Będziesz także w stanie wykryć wysoką wilgotność, zwracając uwagę na potencjalnie problematyczne obszary w domu. Znamienne oznaki nadmiernej wilgotności obejmują kondensację na oknach, rurach i ścianach. Jeśli zauważysz kondensację, natychmiast wysusz powierzchnię i usuń źródło wilgoci (na przykład wyłącz nawilżacz, jeśli woda pojawi się po wewnętrznej stronie pobliskich okien).

6. Oczyść lub napraw rynny dachowe.

Problemem z pleśnią może być prosta sprawa przecieku dachu z powodu pełnych lub uszkodzonych rynien. Regularnie czyść rynny dachowe i sprawdzaj, czy nie są uszkodzone. Napraw je w razie potrzeby i miej oko na plamy po burzach, które mogą wskazywać na wyciek.

7. Popraw przepływ powietrza w domu.

Według EPA, gdy temperatura spada, powietrze może zatrzymać mniej wilgoci. Bez dobrego przepływu powietrza w domu nadmiar wilgoci może pojawić się na ścianach, oknach i podłogach. Aby zwiększyć krążenie, otwórz drzwi między pokojami, odsuń meble od ścian i otwórz drzwi do szaf, które mogą być zimniejsze niż pomieszczenia, w których się znajdują. Wpuść świeże powietrze, aby zmniejszyć wilgoć i powstrzymać pleśń.

Na koniec, kształtuj się na temat klimatu swojego regionu – czy to zimnego i mokrego Północnego Wschodu, gorącego i mokrego Południa, gorącego i suchego Południowego Zachodu, czy zimnego i suchego Zachodu – i jak reaguje na wilgoć. Nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania, jeśli chodzi o zapobieganie pleśni. Wiedza o tym, co działa w twoim klimacie i domu, jest ważnym pierwszym krokiem

Please follow and like us: