Home Ciekawostki Które ćwiczenia poprawiają pracę mózgu?!

Które ćwiczenia poprawiają pracę mózgu?!

Które ćwiczenia poprawiają pracę mózgu?!
0
0

Jaki jest twój ulubiony sposób na pocenie się? Bieganie? Podnoszenie ciężarów? Kardio? Istnieje wiele sposobów ćwiczeń, które przyniosą korzyści Twojemu ciału. Jednak czy wiedziałeś, że niektóre ćwiczenia również poprawiają pracę mózgu?

ćwiczenia poprawiają pracę mózgu

Ostatnie badania wykazały, że ćwiczenia nie tylko są dobre dla zdrowia fizycznego, ale także dla mózgu. Naukowcy pracujący z myszami odkryli, że krótkie serie ćwiczeń powodują wzrost aktywności części mózgu związanej z uczeniem się i pamięcią. Wczesne badania prawie wszystkie dotyczyły związku między długoterminowymi ćwiczeniami a zdrowiem mózgu. Badanie koncentruje się na krótkotrwałej aktywności – człowieku odpowiadającym 4000 kroków lub cotygodniowej grze w koszykówkę.

ćwiczenia poprawiają pracę mózgu

Naukowcy odkryli, że gdy określony gen w mózgu jest aktywowany przez krótkie impulsy ćwiczeń, promuje niewielki wzrost neuronów, które przygotowują mózg do uczenia się.

Najlepsze ćwiczenie dla mózgu

To nie pierwszy raz, kiedy badacze przyjrzeli się wpływowi ćwiczeń na mózg. Wcześniejsze badania wykazały, że ćwiczenia poprawiają zdolności poznawcze u seniorów i zmniejszają skurcz mózgu, który często zbiega się z wiekiem. W jednym badaniu naukowcy z University of Jyvaskyla w Finlandii chcieli znaleźć najlepsze ćwiczenie dla mózgu.

Naukowcy twierdzą, że po raz pierwszy stosują różne rodzaje ćwiczeń, aby porównać siłę wzmacniającą mózg.

Ćwiczenia poprawiają pracę mózgu!

W ramach badania opublikowanego w Journal of Physiology badacze chcieli rozszerzyć wcześniejsze badania koncentrujące się na tym, jak ćwiczenia zwiększają liczbę nowych komórek mózgowych; ich celem było ustalenie, który rodzaj ćwiczeń doprowadził do największego wzrostu liczby nowych komórek.

Badacze zebrali dużą grupę samców szczurów, wstrzyknęli im substancję, która znakuje nowe komórki mózgowe podczas ich tworzenia, i podzielili je na cztery grupy w zależności od rodzaju wykonywanego treningu – bieganie, trening siłowy , interwały i siedzący tryb życia, który działał jako kontrola.

Biegacze otrzymali koło i mogli biegać, kiedy tylko chcieli. Ciężarów uczono wspinania się na ścianę z niewielkimi ciężarkami przymocowanymi do ich ogonów, a myszy, które ćwiczyły trening interwałowy, umieszczano na wielobarwnych bieżniach, gdzie na przemian biegały między sprintem i powolnym joggowaniem przez 15 minut każdego dnia.

Po siedmiu tygodniach badacze sprawdzili, czy nastąpiły jakieś znaczące zmiany w ich mózgach. Okazało się, że myszy do podnoszenia ciężarów, chociaż silniejsze, nie zmieniły neurogenezy w mózgu, w tym wzrostu i rozwoju nowej tkanki. Myszy, które ćwiczyły trening interwałowy, miały wyższy poziom neurogenezy niż siedzący tryb życia, ale wciąż znacznie mniej niż biegacze. Ale mózgi myszy, które spędzały czas na bieganiu, pełne były nowych komórek. Co więcej, odległość, którą biegali każdego dnia, pokrywała się z liczbą opracowanych przez nich nowych komórek mózgowych.

To, co dzieje się w mózgach myszy, może nie przekładać się na to, co może się zdarzyć w mózgu człowieka. Jednak ale badanie potwierdza wiarygodność idei. Długotrwałe ćwiczenia kardio to najlepszy sposób na utrzymanie ładunku mózgu i ubijanie. Innymi słowy, bieganie jest tak dobre dla mózgu, jak i dla ciała.

Please follow and like us: