Home Zdrowie Jakie zagrożenia niesie ze sobą koronawirus?

Jakie zagrożenia niesie ze sobą koronawirus?

Jakie zagrożenia niesie ze sobą koronawirus?
0
0

W najbliższych tygodniach koronawirus rozprzestrzenia się z dużą prędkością i zaraża dwie trzecie populacji.  Wszyscy jesteśmy aktualnie podatni na zarażnie przez koronawirusa. Jednak konsekwencje różnią się w zależności od płci i wieku i chorób. Wcześniejsze choroby odgrywają ogromną rolę przebiegu zarażenia. Oto, co powinieneś wiedzieć na temat jakie koronawirus niesie ze sobą zagrożenia!

koronawirus zagrożenia

Jakie zagrożenia niesie koronawirus dla osób starszych?

Najbardziej narażeni będą nadal osoby starsze, których śmiertelność w wieku 65 lat rośnie wykładniczo. Na przykład w Chinach śmiertelność wśród osób poniżej 40 roku życia wynosi 0,2 procent, w wieku od 70 do 79 lat wynosi 8 procent, a wśród osób powyżej 80 lat 14,8 procent.

Właśnie dlatego należy przede wszystkim chronić osoby starsze, zwłaszcza te, które są już lub były przewlekle chore. Ta grupa ryzyka powinna unikać jakichkolwiek dużych skupisk ludzi.

Większość osób zmarłych na koronawirusa była już na coś chora przed infekcją. Według analizy przeprowadzonej przez Światową Organizację Zdrowia w Chinach osoby starsze z chorobami serca i naczyń krwionośnych, cukrzycą, wysokim ciśnieniem krwi, przewlekłymi chorobami układu oddechowego i nowotworami są najbardziej zagrożone.

Dlaczego mężczyźni są bardziej bezbronni niż kobiety?

Według WHO mężczyźni znacznie częściej zapadają na wirusa SARS-CoV niż kobiety. Średnia w Chinach wyniosła 2,8 procent dla mężczyzn w połowie lutego i 1,7 procent dla kobiet.

Oprócz predyspozycji genetycznych ważny jest również styl życia. Mężczyźni często żyją zdrowiej niż kobiety. Na przykład w Chinach pali około 52 procent wszystkich mężczyzn, a nie trzy procent kobiet pali. A płuca z zaburzeniami palenia są bardziej podatne na wirusa.

Ponadto istnieją jeszcze „przyczyny genetyczne”. Jak określił to biolog molekularny Tomas Pitchman, geny nie mające znaczenia immunologicznego, takie jak te odpowiedzialne za wykrywanie patogenu, są kodowane na chromosomie X. Ponieważ kobiety mają dwa chromosomy X, a mężczyźni tylko jeden, po stronie kobiet istnieje przewaga.

Please follow and like us: