Home Zdrowie Jak utrzymywać świeżość jamy ustnej?!

Jak utrzymywać świeżość jamy ustnej?!

Jak utrzymywać świeżość jamy ustnej?!
0
0

Niestety, coraz więcej osób ignoruje znaczenie zdrowia zębów. Nie bądź jednym z nich! Mając to na uwadze, ważne jest regularne przeprowadzanie kontroli i zwracanie się o pomoc do dentysty w dowolnym momencie. Oto kilka wskazówek, które dentyści zalecili, jak utrzymać świeżość jamy ustnej.

jamy ustnej

Wskazówki dotyczące jak utrzymać zdrowe zęby

Dbaj o zdrowie jamy ustnej dzięki kilku prostym nawykom, takim jak mycie zębów, nitkowanie zębów i mycie płynem do płukania jamy ustnej. Oto wskazówki dotyczące zdrowia jamy ustnej, które pomogą Ci „pominąć” dentystę:

1. Myj zęby

Umyj zęby pod kątem 45 stopni, ponieważ będą one przez cały czas lepiej czyszczone. Szczoteczka do zębów musi również dotykać dziąseł, a nie tylko zębów.

Unikaj również wywierania zbyt dużego nacisku na zęby, ponieważ może to wpłynąć na szkliwo . Może to być również negatywny efekt długiego czasu szczotkowania.

Nie używaj zbyt dużo pasty do zębów, mała żarówka będzie więcej niż w porządku. Prostota jest tutaj kluczem, a jeśli zrobisz to dobrze, będzie to wspaniałe doświadczenie.

Nie potrzebujesz elektrycznej szczoteczki do zębów ani jakiejś fantazyjnej pasty do zębów. Zwykła szczoteczka i pasta do zębów będą działać, o ile zrobisz to dobrze.

2. Przejdź w kierunku diety przyjaznej zębom

Utrzymuj zdrowe zęby, spożywając chrupiące produkty bogate w błonnik, takie jak seler, jabłka i marchewka. Oczyszczą zęby z płytki nazębnej.

Aby wzmocnić zęby, musisz spożywać pokarmy bogate w wapń, takie jak jogurt, mleko, ser i inne produkty mleczne.

W celu ochrony szkliwa zębów pakuj na zielone warzywa liściaste, takie jak brokuły, szpinak, jarmuż itp. Te przyjazne dla zębów warzywa zawierają wiele minerałów i witamin, które utrzymują mocny szkliwo zębów.

Orzechy i nasiona są również dobrym dodatkiem do diety przyjaznej dla zębów. Uzupełniają wszystkie minerały szkliwa zębów usunięte przez kwaśne pokarmy.

Unikaj natomiast żywności obciążonej cukrem, żywności o wysokiej kwasowości, takiej jak cytryny i grejpfruty, oraz produktów wykonanych z białej mąki, takich jak chleb, makaron i frytki.

Dieta ta pomaga nie tylko utrzymać zdrowe usta, ale także pomaga schudnąć i poprawić ogólny stan zdrowia.

3. Nie zapomnij o nici dentystycznej

Wiele osób je odrzuca, ale każdy dentysta często zaleca stosowanie nici dentystycznej. To jedna z porad dotyczących zdrowia jamy ustnej, której nie możesz przegapić (a nie powinieneś).

Codziennie między zębami przedostają się małe kawałki jedzenia. A samo mycie zębów nie może ich usunąć za każdym razem.

Ale nitkowanie pozwala wyeliminować niechciane pozostałości, które utkną między zębami. Przed pójściem spać powinieneś wyczyścić zęby przynajmniej raz dziennie.

Podobnie jak regularne mycie zębów, nici dentystyczne powinny być częścią codziennej rutyny i wieczoru.

4. Pij mniej alkoholu i napojów gazowanych

Napoje alkoholowe, kofeinowe i sodowe są dobre i smaczne, a większość z nas pije co najmniej jeden z nich regularnie.

Nie zdajemy sobie sprawy (lub nie chcemy zdawać sobie sprawy), że mogą łatwo bardzo szybko uszkodzić nasze zęby . Palenie ma takie same konsekwencje, jeśli chodzi o zdrowie zębów.

Nie mówię, że powinieneś rzucić je wszystkie, nawet jeśli powinieneś, ale przynajmniej spróbuj je zmniejszyć. Krok po kroku, zmniejszaj jeden nawyk na raz.

To nie tylko poprawi twoje zdrowie jamy ustnej, ale także będzie miało ogromny wpływ na twoją wagę, zdrowie psychiczne i ogólne samopoczucie.

5. Wykonaj leczenie fluorkiem przed snem

Obejmuje to mycie zębów fluorowaną pastą do zębów lub płukanie jamy ustnej fluoryzowanym płynem do płukania jamy ustnej.

Upewnij się, że robisz jedną z tych rzeczy (jeśli nie obie) każdej nocy przed snem. W ten sposób przywrócisz fluorek usunięty ze szkliwa zębów dzięki kwaśnym pokarmom spożywanym w ciągu dnia.

Leczenie fluorem jest również korzystne dla osób z suchością jamy ustnej, chorobami dziąseł, częstymi ubytkami oraz z aparatami ortodontycznymi lub koronami.

Jak widać, utrzymanie higieny jamy ustnej wymaga regularnego mycia zębów i regularnego płukania ich fluoryzowaną wodą, czyszczenia nicią dentystyczną, zdrowej żywności oraz unikania napojów i pokarmów uszkadzających zęby. To nie jest takie skomplikowane, prawda ?!

Please follow and like us: