0
0

Na tegoroczne igrzyska olimpijskie wszyscy sportowi fani czekali dłużej niż zakładano. Pandemia pokrzyżowała również plany sportowcom. Jednak co się odwlecze to nie uciecze.

igrzyska olimpijskie

Tym samym 23 lipca 2021 roku rozpoczęły się letnie igrzyska olimpijskie w Tokio 2020. Polacy mieli najlepszy wynik medalowy od 2000 roku, ponieważ zdobyli aż 14 medali (4 złote, 5 srebrnych i 5 brązowych). Jest to świetny wynik, który plasuje Polskę na 17-tym miejscu na świecie. Na czele są Stany Zjednoczone z 114-toma medalami, za nimi Chiny z 88-ioma medalami, a na trzecim miejscu Japonia z 58-ioma medalami.

Pierwsze medale

Początek igrzysk olimpijskich nie był dla Polaków prosty. Wielu reprezentantów, w których pokładano spore nadzieje odpadło w początkowych etapach eliminacji. Piąty dzień okazał się tym, który przełamał złą passę. Wioślarki popłynęły po srebro, wyprzedziły je jedynie Chinki, które pobiły wtedy rekord świata. Następnym medalem było złoto sztafety mieszanej 4×400 metrów. Fenomenalny bieg reprezentantek i reprezentantów pozwolił nie tylko zdobyć złoty medal, ale również pobić dotychczasowy rekord olimpijski.

Rozkręcamy się

Kolejne medale zdobywane były można rzec hurtowo. 3 sierpnia reprezentantki i reprezentant Polski wywalczyli aż 4 medale. Był to dzień rzutu młotem kobiet, gdzie Anita Włodarczyk i Malwina Kopron pokazały swoją moc i obie stanęły na podium zdobywając złoto (Włodarczyk) oraz brąz (Kopron). Trzeci medal, tym razem srebrny, wywalczyły kajakarki Anna Puławska i Karolina Naja. Wisienką na torcie i rodzynkiem tego dnia był Tadeusz Michalik. Wygrał on brązowy medal w zapasach klasycznych w kategorii 97 kilogramów. Jest to ogromny sukces, gdyż Polak nie był brany po uwagę jako reprezentant Polski na igrzyska olimpijskie, a co dopiero jako pretendent do walki o krążek.

Dominujemy w rzucie młotem

Następnego dnia, 4 sierpnia, Polsce również zostały przyznane cztery medale. Odbywał się rzut młotem mężczyzn, gdzie Polacy podobnie jak dzień wcześniej, zdobyli złoto oraz brąz. Wojciech Nowicki pobił swój rekord, tym samym stanął na pierwszym miejsc podium. Natomiast Paweł Fajdek wywalczył brąz. Tego samego dnia odbywał się również finał biegu mężczyzn na 800 metrów, w którym brał udział Patryk Dobek. Polak pobiegł świetnie i dzięki wygrał brązowy medal igrzysk olimpijskich. Ostatnim medalem, srebrnym, był medal żeglarek – Agnieszki Skrzypulec i Joanny Ogar-Hill.

Pozytywne zakończenie

6 i 7 sierpnia reprezentanci i reprezentantki Polski wywalczyły po dwa medale. 6 sierpnia złoto wywalczył Dawid Tomala w chodzie na 50 kilometrów, a drugi, srebrny medal zdobyła Maria Andrejczyk w rzucie oszczepem. Natomiast 7 sierpnia sztafeta kobiet 4×400 metrów wywalczyła srebro i pobiła rekord polski. A drugi, tym razem brązowy medale zdobyły kajakarki Karolina Naja, Anna Puławska, Justyna Iskrzycka oraz Helena Wiśniewska.