Home Porady Cukrzyca ciążowa – co jeść a czego nie podczas ciąży.

Cukrzyca ciążowa – co jeść a czego nie podczas ciąży.

Cukrzyca ciążowa – co jeść a czego nie podczas ciąży.
0
0

Każda matka ma nadzieję na zdrową ciążę , ale czasem pojawiają się komplikacje. Cukrzyca ciążowa jest jednym z najczęstszych powikłań ciąży w Polsce, a 7–24% wszystkich kobiet w ciąży rozwija się w tym stanie. Nieleczony może powodować problemy zdrowotne zarówno u Ciebie, jak i u dziecka. Na szczęście cukrzyca ciążowa jest w pełni kontrolowana dzięki odpowiedniej diecie, ćwiczeniom i monitorowaniu poziomu glukozy we krwi.

cukrzyca ciążowa

Poniżej dowiesz się, czym jest cukrzyca ciążowa, co to oznacza dla Ciebie i Twojego dziecka oraz w jaki sposób dieta o niskiej glikemii może prowadzić do zdrowej ciąży.

Co to jest cukrzyca ciążowa?

Cukrzyca ciążowa jest rodzajem cukrzycy, która może rozwinąć się w czasie ciąży. Jeśli jest właściwie zarządzany, zwykle ustępuje po porodzie.

Podobnie jak inne rodzaje cukrzycy, cukrzyca ciążowa występuje, gdy ciało kobiety nie może prawidłowo przetwarzać węglowodanów, co prowadzi do wysokiego poziomu cukru we krwi. Oto jak to działa: Kiedy jesz, żywność jest rozkładana na glukozę na energię. Kiedy glukoza dostaje się do krwioobiegu, sygnalizuje twojej trzustce produkcję hormonu insuliny. Insulina pomaga glukozie przenosić się z krwioobiegu do mięśni, tłuszczu i komórek wątroby, gdzie jest wykorzystywana do wytwarzania energii.

Kiedy matka ma cukrzycę ciążową, albo nie może wyprodukować wystarczającej ilości insuliny, albo insulina, którą ma, nie wykonuje swojej pracy (zwana opornością na insulinę). Glukoza (cukier) pozostaje w krwioobiegu, zamiast być wysyłana do komórek po energię. Z biegiem czasu wysoki poziom cukru we krwi może powodować problemy zdrowotne.

cukrzyca ciążowa

Co powoduje cukrzycę ciążową?

Pracownicy służby zdrowia uważają, że cukrzyca ciążowa występuje z powodu zmian hormonalnych podczas ciąży. Niektóre szacunki mówią, że cukrzyca ciążowa dotyka nawet 24% ciąż na całym świecie.

Skąd wiesz, że masz cukrzycę ciążową?

Objawy cukrzycy ciążowej są niezwykle subtelne. Ponadto niektóre z najczęstszych znaków ostrzegawczych – takie jak częste pragnienie sikania – są często odpisywane jako skutki uboczne ciąży. Kolejny objaw to pragnienie bardziej niż normalnie.

Niektóre matki mają zwiększone ryzyko zachorowania na cukrzycę ciążową, szczególnie jeśli:

  • Masz nadwagę lub wysokie BMI
  • Miał cukrzycę ciążową podczas poprzedniej ciąży
  • Mieć członków rodziny z cukrzycą typu 2
  • Mają wysoki poziom cukru we krwi
  • Masz PCOS (zespół policystycznych jajników)

Jak możesz zmniejszyć ryzyko zachorowania na cukrzycę ciążową?

Jeśli masz nadwagę, utrata kilku kilogramów przed zajściem w ciążę może pomóc zmniejszyć ryzyko rozwoju cukrzycy ciążowej. Ciąża nie jest czasem, aby zrzucić kilka kilogramów – twoje dziecko potrzebuje takiej masy, aby rosnąć i być zdrowym. Twój pracownik służby zdrowia będzie z Tobą współpracować, aby zapewnić zdrowy przyrost masy ciała podczas całej ciąży.

Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić podczas ciąży, aby pomóc tobie i swojemu dziecku. Opcje leczenia nie różnią się niczym od zwykłej cukrzycy: utrzymuj zdrową dietę, bądź aktywny (porozmawiaj z lekarzem o aktywności fizycznej) i monitoruj poziom cukru we krwi. Jeśli te trzy rzeczy nie są wystarczające, lekarz może przepisać insulinę lub leki.

Dieta na cukrzycę ciążową: co jeść, a czego nie jeść

Zdrowa dieta jest najczęstszą (i korzystną!) Opcją leczenia, jeśli masz cukrzycę ciążową. Ponieważ cukrzyca jest chorobą wpływającą na metabolizm, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będziesz musiał zmienić dietę przed zajściem w ciążę.

Ponieważ węglowodany i cukier zamieniają się w glukozę (cukier we krwi) podczas trawienia, należy uważnie monitorować spożycie węglowodanów. Jeśli monitorujesz poziom cukru we krwi (za pomocą glukometru), zauważysz, że poziom cukru we krwi nieco wzrasta po zjedzeniu niewielkiej ilości węglowodanów, a dużo, jeśli jesz dużą liczbę węglowodanów. Zwiększenie cukru we krwi o dużą ilość – zwane skokiem cukru we krwi – jest tym, czego próbujesz uniknąć.

Jak więc powinna wyglądać Twoja dieta? Jeden bogaty w białko, błonnik i zdrowe tłuszcze, z ograniczoną ilością węglowodanów.

Jedz: Niski poziom glikemii

Zarządzanie cukrzycą ciążową jest całkowicie możliwe dzięki zrównoważonej diecie skoncentrowanej na zdrowej żywności o niskiej glikemii. Indeks glikemiczny to system rankingowy pokazujący, o ile dany pokarm podnosi poziom cukru we krwi. Indeks glikemiczny klasyfikuje żywność od 0 do 100, przy czym 0 nie ma wpływu na poziom cukru we krwi, a 100 podnosi astronomicznie poziom cukru we krwi.

Badania pokazują, że kobiety, które stosują dietę niskoglikemiczną w czasie ciąży, zmniejszają ryzyko konieczności stosowania insuliny do kontrolowania poziomu cukru we krwi. Produkty o niskiej glikemii obejmują:

  • Mięso i drób:  Wołowina, kurczak, wieprzowina, jagnięcina, jajka i bulion kostny  dostarczają chudego białka, witamin i minerałów. W miarę możliwości kupuj wołowinę karmioną trawą oraz wieprzowinę i drób z chowu pastwiskowego, unikając niedogotowanego mięsa i jajek. Unikaj wysoko przetworzonych produktów spożywczych, takich jak mięso na lunch i hot dogi.
  • Pełnotłuste produkty mleczne : Nabiał może dostarczać białko, witaminy i minerały. Unikaj niepasteryzowanego nabiału podczas ciąży i serów miękkich.
  • Zdrowe tłuszcze: Gotuj z tłuszczami nasyconymi, takimi jak masło karmione trawą lub olej kokosowy, które zawierają niską temperaturę dymu. Używaj zdrowych olejków, takich jak olej z awokado i oliwa z oliwek, jako dressingi do sałatek i włączaj do swojej diety orzechy i nasiona jako przekąski.
  • Warzywa nieskrobiowe: warzywa są pełne mikroelementów. Ciesz się zielenią liściastą, taką jak szpinak i sałata oraz warzywami krzyżowymi, takimi jak kalafior, brukselka, szparagi i brokuły. Unikaj skrobiowych warzyw, takich jak ziemniaki, kukurydza i słodkie ziemniaki, ponieważ mają one wyjątkowo wysoki indeks glikemiczny.
  • Owoce o niskiej zawartości cukru:  owoce takie jak awokado i jagody (wiśnie, truskawki i jagody) mają wyjątkowo niski wskaźnik glikemiczny i są doskonałym źródłem błonnika pokarmowego. Zachowaj ostrożność przy owocach o wysokiej zawartości cukru, takich jak mango i banany, ponieważ mogą podnieść poziom cukru we krwi.

Unikaj: pokarmów, które zwiększają poziom cukru we krwi

Pokarmy, które zajmują wysoką pozycję w indeksie glikemicznym, znacznie podniosą poziom cukru we krwi, czego należy unikać po zdiagnozowaniu cukrzycy ciążowej. Zachowaj szczególną ostrożność w przypadku produktów wymienionych poniżej i po jedzeniu sprawdź poziom cukru we krwi za pomocą monitora glukozy.

Każdy jest inny i najlepiej współpracować z lekarzem, aby opracować dietę niskowęglowodanową, która będzie odpowiednia dla Ciebie i Twojego dziecka.

  • Cukier: Najlepiej unikać razem jedzenia z dodatkiem cukru, np. Słodyczy, deserów, słodkich napojów (takich jak napoje gazowane) i lodów. Jeśli apetyt jest gwałtowny, poszukaj w Internecie przepisów na deser o niskiej zawartości węglowodanów.
  • Skrobia:  Warzywa skrobiowe , chociaż bogate w witaminy i minerały, mogą podnieść poziom cukru bardziej niż biały chleb. Najlepiej unikać ziemniaków, słodkich ziemniaków, kukurydzy, pasternaku i innych warzyw o wysokiej zawartości węglowodanów.
  • Ziarna:  Chleb (nawet pełnoziarnisty i pełnoziarnisty), makaron, biały ryż, a nawet płatki owsiane są wyjątkowo bogate w węglowodany. Najlepiej ograniczyć te produkty żywnościowe tak bardzo, jak to możliwe.
  • Owoce o wysokiej zawartości cukru: Suszone owoce, sok owocowy i niektóre surowe owoce są wyjątkowo bogate w cukier. Unikaj tych pokarmów lub ogranicz całe owoce do małych porcji.

Jeśli przestrzegasz zdrowej diety i kontrolujesz poziom cukru we krwi, większość cukrzycy ciążowych ustępuje po ciąży. Jednak u 50% kobiet, u których rozwinęła się cukrzyca ciążowa, istnieje ryzyko rozpoznania cukrzycy typu 2 w późniejszym życiu. Do powikłań cukrzycy ciążowej należą wczesne porody, narodziny dziecka o wadze przekraczającej 4 kilogramy lub dziecko z wysokim poziomem cukru we krwi lub cukrzycą typu 2.

Please follow and like us: